Manekiny

Manekin krawiecki – jaki manekin do szycia wybrać?

Manekin krawiecki – jaki manekin do szycia wybrać?

Za pomocą manekina krawieckiego można znacznie łatwiej szyć odzież. Właśnie dlatego manekin ten jest podstawowym elementem wyposażenia każdego zakładu krawieckiego. Sprawdzi się również do użytku domowego dla amatorów samodzielnego szycia ubrań i dodatków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego manekina?

Jak korzystać z manekina krawieckiego?

Manekin krawiecki ma najczęściej formę torsu, który pomaga krawcowi w odpowiednim ułożeniu tkaniny w trójwymiarowej przestrzeni. Dzięki temu można znacznie łatwiej przygotowywać odzież oraz różne dodatki, aby pasowały one na sylwetkę.

Dodatkowo manekiny krawieckie mogą pełnić funkcję ekspozycyjną, czyli prezentują gotowe już ubrania, mogą służyć do ich fotografowania przed wystawieniem na sprzedaż.

Rodzaje manekinów krawieckich

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje manekinów krawieckich, które są pomocne podczas szycia i pozwalają na prezentację, jak dana odzież leży na figurze człowieka. Właśnie dlatego dobór manekina jest bardzo ważny, aby mógł on stanowić codzienną pomoc. Jaki manekin wybrać?

Manekiny krawieckie damskie

To manekiny o damskiej sylwetce, dlatego też przeznaczone są one do szycia i eksponowania odzieży przeznaczonej dla kobiet.

Manekiny krawieckie męskie

Są to manekiny krawieckie stosowane do odzieży męskiej.

Manekiny krawieckie dziecięce

Pod względem swojego wyglądu wzorowane są na sylwetce dziecka

Materiały na manekiny: styropian czy drewno?

Wybierając manekin do szycia, należy także zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Obecnie spotyka się najczęściej dwa główne typy manekinów krawieckich, a mianowicie są to manekiny styropianowe i manekiny drewniane.

Styropianowy manekin krawiecki

Tego typu manekin do szycia jest bardzo lekki i jednocześnie wygodny w użyciu. Pozwala na dopinanie szpilkami tkaniny, aby przetestować różne warianty kreacji. Z zewnątrz manekiny tego typu pokrywane są zdejmowanymi koszulkami.

Głównym minusem jest trwałość, ponieważ styropian z czasem zaczyna się kruszyć, jest podatny na wgniecenia.

Drewniany manekin krawiecki

Z kolei manekin drewniany jest już cięższy i bardziej wytrzymały od styropianowego, ale za to jest droższy. Z zewnątrz manekin jest pokrywany specjalną tkaniną ułatwiającą doczepianie do niej szpilek.

Manekiny krawieckie regulowane – czy warto?

Jednym z dostępnych typów manekinów jest manekin krawiecki regulowany, którego konstrukcja powala na zmianę rozmiaru poprzez regulację jego elementów. Najczęściej manekiny umożliwiają regulację w rozmiarach od 36 do 42.

Taki manekin pozwala na dopasowanie tęgości jego sylwetki do potrzeb krawca. Regulacja dotyczy obwodu szyi, biustu, talii oraz bioder. Dzięki temu nie ma potrzeby kupowania manekinów w różnych rozmiarach.

Obecnie manekiny krawieckie można kupować w wielu sklepach internetowych – z wygodną dostawą pod adres.

Sprawdź także