Manekiny

Manekin jako wyjątkowy element aranżacji wnętrz

manekin wyposażenie wnętrza

Szukasz oryginalnego sposobu na uatrakcyjnienie wnętrza? Jeśli tak, spróbuj wykorzystać do tego celu manekin. W mieszkaniu ten element wyposażenia może się wydawać dość egzotyczny. A jednak to może się sprawdzić!

Manekin jako dekoracja – czy to ma sens?

Wbrew pierwszemu wrażeniu manekin to naprawdę ciekawy pomysł na dekorację w mieszkaniu. Zazwyczaj przedmiot ten jest kojarzony z witrynami sklepowymi. Może też być wykorzystywany w krawiectwie, do nauki szkicowania, w sporcie (manekin treningowy) czy w medycynie (fantom szkoleniowy czyli manekin medyczny). Tymczasem manekin ma ogromny potencjał dekoracyjny! To ozdoba, która nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jest oryginalna i z pewnością zwróci uwagę gości.

Nie tylko do dekoracji – użytkowa rola manekinu

Oczywiście manekin może pełnić w mieszkaniu zarówno rolę dekoracyjną, jak i użytkową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie zdobił pomieszczenie i pełnił w nim jakąś funkcję. Manekin dobrze sprawdza się jako wieszak na ubrania. Może też pełnić rolę stojaka na biżuterię, co pozwala ją ładnie wyeksponować i przechowywać w uporządkowany sposób.

Manekin w aranżacji wnętrz – jaki wybrać?

Warto tu też podkreślić, że istnieją różne rodzaje manekinów. I chodzi tu zarówno o formę, materiał, jak i fakturę, kolor i kształt tego przedmiotu.

W sklepach można się czasem spotkać z manekinami ozdobnym ustawionymi w dynamicznych pozach. Są też manekiny sklepowe imitujące całą sylwetkę człowieka. Niektóre mają bardzo realistyczny charakter. Mamy też tradycyjne manekiny krawieckie, bez rąk, nóg i głowy, w kształcie męskiego lub damskiego korpusu.

Stwarza to szerokie możliwości aranżacyjne, które doświadczony projektant wnętrz z pewnością będzie umiał wykorzystać. Dobrze zresztą skorzystać z pomocy profesjonalisty, jeśli mamy problem z tym, aby samodzielnie zaaranżować manekin w naszym mieszkaniu, a bardzo chcemy go tam umieścić.

Gdzie ustawić manekin w mieszkaniu?

Manekin można umieścić w wielu pomieszczeniach. Szczególnie dobrze pasuje tam, gdzie przechowywane są ubrania. Doskonale zatem odnajdzie się w garderobie, sypialni czy przedpokoju lub korytarzu. Nie ma jednak problemu z tym, by umieścić go także w salonie czy łazience. Nawet w kuchni, o ile postawić ten przedmiot w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać, manekin będzie ciekawą dekoracją. Dobrze dobrany może nawet harmonijnie komponować się ze sprzętem AGD takim jak okap kuchenny, kuchenka czy lodówka.

Manekin a styl wnętrzarski

Manekiny pasują do wielu wnętrz, ale trzeba umieć je dobrać do konkretnego stylu. Wszystko zależy od rodzaju manekina. Przykładowo manekin krawiecki będzie dobrze wyglądał w aranżacji w stylu klasycznym i rustykalnym. Sprawdzi się też we wnętrzu w stylu boho. Połyskliwy manekin imitujący sylwetkę człowieka to z kolei ciekawe rozwiązanie w pomieszczeniach w aranżacji nowoczesnej lub glamour. Na manekin można też założyć ubrania w stylu korespondującym z wystrojem wnętrza. I to też jest rozwiązanie, które warto brać pod uwagę, jeśli chodzi o kwestie dekoratorskie.

Sprawdź także