Manekiny

Manekin Emma ostrzega przed skutkami 20 lat pracy za biurkiem

Emma wygląda fatalnie. Mimo sympatycznego uśmiechu i życzliwie wyciągniętej ręki, sprawia wrażenie zmęczonej i schorowanej. Doskonale widać, jak duże piętno odcisnęło na niej dwadzieścia lat pracy biurowej. Emma ma o tyle szczęście, że jest manekinem. Jej los może być jednak także naszym losem, jeśli nie zaczniemy bardziej dbać o swoje zdrowie w kontekście pracy biurowej.

Manekin Emma – projekt firmy Fellowes

Emma powstała z inicjatywy firmy Fellowes, która specjalizuje się w produkcji urządzeń biurowych. Manekin stanowi swego rodzaju ilustrację do raportu „The Work Colleague of the Future”. On również został stworzony na zamówienie firmy Fellowes. Jego przygotowaniem zajął się futurolog i behawiorysta William Higham. To dzięki niemu powstała też Emma, którą wyprodukowano w firmie Helix 3D Ltd.

Raport opracowano w celu ukazania konsekwencji pracy z niedopasowanymi ergonomicznie fotelami i biurkami oraz złymi warunkami pracy biurowej. Powstał on w oparciu o odpowiedzi ponad trzech tysięcy pracowników biurowych z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Manekin Emma obrazuje schorzenia, na które najczęściej narzekali ankietowani, a które pojawić się mogą po dwudziestu latach pracy w biurze.

Problemy Emmy – skutki 20 lat pracy biurowej

Co trapi Emmę? Manekin ma szereg problemów zdrowotnych, na które narzekają pracownicy przez wiele lat wykonujący obowiązki biurowe. Wśród schorzeń i dolegliwości, z którymi musi mierzyć się Emma, wymienić można:

  • żylaki
  • otyłość
  • garbate plecy
  • zaczerwienienia przedramion
  • przekrwienie i suchość oczu
  • opuchlizny nadgarstków, kostek, nosa
  • egzemę i pożółkłą skórę
  • nadmierne owłosienie nosa i uszu

Wszystko to wiąże się z negatywnymi konsekwencjami pracy w biurze, w tym wielu godzin spędzonych przy komputerze. Przyczyną przekrwionych, suchych oczu jest zbyt długie wpatrywanie się w monitor bez odpoczynku. Garb na plecach to wynik złej postawy w czasie siedzenia przy biurku. Żylaki są rezultatem siedzącego trybu życia.

Warto dodać, że to nie jedyne dolegliwości, z którymi trzeba się liczyć. Siedzący tryb życia i brak ruchu sprzyjają również rozwojowi hemoroidów, nadciśnienia i chorób układu krążenia, a nawet chorób nowotworowych. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, np. ból kręgosłupa, szyi, głowy, których można się nabawić przez złą postawę i brak ergonomii przy biurowym stanowisku pracy. Pracownicy uskarżają się także na migreny, brak koncentracji, chroniczne zmęczenie, które trudno zobrazować poprzez manekin taki jak Emma. Co więcej, wraz z pogarszaniem się samopoczucia zwiększa się też ryzyko infekcji oraz problemów psychicznych takich jak wypalenie zawodowe czy depresja.

Jak nie stać się Emmą?

Manekin Emma to ostrzeżenie, które ma nas zmotywować do dbania o siebie i o własne zdrowie. Praca biurowa wbrew pozorom też wiąże się ze sporym obciążeniem dla organizmu. Dwadzieścia lat siedzącego trybu życia, braku ruchu, w nadmiernym stresie, przy złej diecie być może nie zamieni nas z automatu w Emmę. Z pewnością będzie miało jednak odzwierciedlenie w naszym zdrowiu i przynajmniej część dolegliwości, które Emmę trapią, dotknie także i nas. Co istotne, schorzenia te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Oczywiście, z problemami Emmy medycyna radzi sobie coraz lepiej. Żylaki można zniwelować poprzez zabiegi z użyciem lasera czy skleroterapię. Małoinwazyjne metody pozwalają na szybki powrót do codziennych obowiązków. Podobnie jest jeśli chodzi o leczenie hemoroidów. Z otyłością można sobie poradzić, stosując odpowiednią dietę, ćwiczenia, a w skrajnych przypadkach także metody operacyjne. Zabiegi medycyny estetycznej mogą poprawić kondycję i przywrócić zdrowy wygląd skóry. Lepiej jest jednak zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Dlatego tak ważne jest, by stanowisko pracy miało ergonomiczny charakter, a warunki w biurze jak najlepiej odpowiadały potrzebom pracownika. To z tego powodu tak duże znaczenie ma odpowiednia higiena pracy. Trzeba pamiętać na przykład o tak banalnej rzeczy jak regularny odpoczynek i przestrzeganiu okresowych przerw w pracy. Równie istotna jest także zbilansowana dieta oraz aktywny wypoczynek. Amatorskie uprawianie sportu to doskonały sposób na to, by zapobiegać wielu problemom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową.

Warto zatem spojrzeć na Emmę i posłuchać jej niemego przesłania. W tym wypadku manekin może nam dać naprawdę cenną lekcję, którą warto sobie przyswoić. Lepiej uniknąć losu Emmy i nie stać się jej klonem.

Sprawdź także